Po dokonaniu odkrycia w katakumbach św. Pryscyli dwie osobistości odegrały decydującą rolę: Ksiądz Don Francesco di Lucia i J.E. Biskup Bartolomeo de Cesare, który właśnie został mianowany przez papieża biskupem Potenzy. Don Francesco pragnął otrzymać dla swej kaplicy domowej w Mugnano święte ciało (relikwie męczennika).
Poza tym pragnął otrzymać świętego męczennika lub jakiegoś innego męczennika o jakimś konkretnym imieniu. Biskup Potenzy popierał go w jego zamiarze. Gdy więc Don Francesco przybył z towarzyszącym mu biskupem do Rzymu, nie musiał zbyt długo czekać. Zarządca relikwii Ponzetti kazał mu wybrać spośród wielu relikwii taką, jaka odpowiadałaby mu. Podczas wyszukiwania Don Francesco ogarnęła nagle niewysłowiona radość, tak że nawet zarządca relikwii to zauważył. Nie mając o tym nawet pojęcia Don Francesco stał przed szczątkami św. Filomeny. Zarządca relikwii wykazał zrozumienie i obiecał mu ciało niewątpliwie Świętej, która samowolnie zatrzymała Don Francesco. Niestety jednak nikt nie wiedział kim była ta niezwykłą osoba o drogocennej krwi.
Don Francesco di Lucia i jego towarzysz przewieźli drogocenne relikwie najpierw do Neapolu do prywatnej kaplicy (czerwiec 1805 r.). Tam św. Filomena otrzymała pierwszy relikwiarz z drewna. Kości okryto masą papierową, odtwarzającą kształt młodej dziewczyny. Nastąpiły pierwsze cuda uzdrowienia chorych.
Właściwe przewiezienie do Mugnano odbyło się z 9 na 10 sierpnia 1805 r. Nie sposób wyobrazić sobie, z jaką radością mieszkańcy Mugnano witali „swoją” nową Świętą, skoro już do wszystkich mieszkańców dotarła wieść o tym, jak licznych cudów Święta dokonała już w Neapolu.
Gorliwy Don Francesco zamierzał wszędzie popularyzować Świętą, czyniącą cuda. Ale co wiedziano o życiu świętej? Napis na płycie nagrobnej (Pax tecum Filomena) z symbolami pozwalał wprawdzie na wyciąganie wniosków co do rodzaju i sposobu męczeństwa, lecz dokładniejszych danych nie można było znaleźć.
Don Francesco błagał więc Niebo, aby św. Filomena objawiła się.
Don Francesco di Lucia (+1847 r.) urodził się 19 września 1771 r. w Mugnano (diecezji Noli). Studiował u Zakonników św. Sakramentu w Lucerze. W 1796 r. wyświęcony na kapłana, osiedlił się w Neapolu. Gdy rozpoczęły się tam rozruchy polityczne (1799 r.), uciekł do Mugnano. Poświęcił się odnowie religijnej ludu i przeprowadzał misje. Było zrządzeniem Bożym, że towarzyszył w drodze do Rzymu Bartłomiejowi Cezarejskiemu, który miał tam otrzymać święcenia biskupie. Przy okazji tej podróży do Rzymu Don Francesco powierzono drogocenne relikwie św. Filomeny. |
W sanktuarium w Mugnano znajdują się płyty nagrobne św. Filomeny, naprzeciwko relikwiarza Świętej, wbudowane w ołtarz. |
Cudowna kaplica św. Filomeny w Mugnano. Tutaj papież Pius IX i wielu innych dostojników kościelnych celebrowało Mszę św. |